SEDMDESÁTÁ LÉTA
Velkou akcí první poloviny sedmdesátých let se stala výstavba víceúčelové budovy. Budování probíhalo od roku 1973 až do roku 1975, kdy byla slavnostně předána do užívání u příležitosti 80. výročí založení požárního sboru. Hodnota stavby byla 900 tisíc korun a náklady 700 tisíc Kčs. V roce 1975 odpracovali Hněvkováci na tomto díle 7.000 hodin, z toho 1400 zdarma. Založena byla i organizace Československého svazu žen. Předsedkyní byla nejprve Ludmila Moravová, později Alena Kotnová.
Rok 1976 přinesl pro Hněvkovice ztrátu vlastního sídla JZD. Došlo totiž k dalšímu slučování. Tentokrát s JZD Jiřice, což Hněvkováci nesli dost nelibě. Název družstva byl opravdu zajímavý. JZD Dálnice Jiřice. Funkci předsedy JZD vykonával ing. František Vaňha.
Po volbách nastala změna i na místním národním výboru. Funkci předsedy MNV přijímá František Němec, traktorista družstva. Tajemníkem je Zdeněk Červenka. Dochází i k definitivnímu uzavření hospody, tzv. bývalého Orientu. Sloužila pak jako sklad nábytku.
Probíhají rozsáhlé skrývky ornice v souvislosti se zahájením výstavby dálnice na katastru obce. MNV provedl nákladem 400 tisíc Kčs vyasfaltování místních komunikací. Dálnice byla akcí, která do života Hněvkovic zasáhla velmi. Celkový zábor půdy činil 70 hektarů a dočasný 28 hektarů. 31. srpna 1977 došlo k uzavření silnice na Humpolec. Stavba dálnice probíhá i v létech 1978 a 1979.
22. listopadu 1979 byl uveden do provozu jeden dálniční pruh ve směru od Speřic na Jihlavu.
V roce 1979 došlo k redukci místní základní školy. Definitivně končí čtvrtý ročník. Žáci budou v Hněvkovicích mít od nového školního roku pouze tři třídy. Jednotřídní charakter školy trvá již od roku 1964.
V posledním roce sedmdesátých let došlo k vyasfaltování silnice směřující ke komunikaci Humpolec-Želiv.
OSMDESÁTÁ LÉTA
7. listopadu 1980 byl předán dálniční úsek Speřice-Humpolec-Pávov-Brno. Humpolecko tak získalo přímé dálniční spojení s Prahou, Brnem i Bratislavou.
Složení MNV po volbách v roce 1981 bylo následující: Lubomír Bratrů, Zdeněk Červenka, Ladislav Havel, Antonie Havlová, Lubomír Jirák, Alena Kotnová, Eva Kratochvílová, Božena Krbcová, František Morávek, Ludmila Moravová, František Němec, Jan Němec, Jindřich Němec, Pavel Němec a Jaroslav Václavík.
Nikdo z obyvatel ještě tehdy netušil, že se jedná o poslední samosprávu Hněvkovic. V tomto roce dochází k osamostatnění turistického oddílu, který byl založen pod TJ Sokol roku 1971. Hlavní organizátorkou i propagátorkou turismu je Marie Vincencová.
Na jaře 1981 dochází k srovnání se zemí bývalých selských usedlostí ve středu obce u druhé autobusové zastávky. Tyto objekty patřily kdysi vystěhovaným rodinám, později stáje sloužily jako přechodné objekty nově vzniklého družstva. V době jejich likvidace už byly opravdu ve špatném stavu. Začíná se uvažovat, že na tomto prostoru má v budoucnu vyrůst nová prodejna Jednoty.
Velkou a důležitou akcí byla výstavba vodovodu, která probíhala do roku 1983, kdy byl 24.června předán do užívání. Občané na této stavbě odpracovali 25 tisíc brigádnických hodin. Roku 1981 proběhla i oprava základní školy.
JZD Dálnice Jiřice zahajuje na farmě v Hněvkovicích rozsáhlý plán výstavby. Uveďme, že průměrná mzda v JZD činila v roce 1982 2.325 Kčs. V roce 1984 již 2460 Kčs.
Roku 1983 zahajuje družstvo výstavbu druhé bytovky /první v roce 1971/ ,dokončena byla v roce 1986.
V areálu JZD se nově postavila bramborárna a o něco později i makovna. V polovině 80. let se začíná s výstavbou velkokapacitního kravína pro 200 kusů dojnic. Jedná se již o třetí kravín v Hněvkovicích, druhý byl uveden do provozu po dvouleté výstavbě v roce 1971. Je nutné podotknout, že se výhledově uvažovalo i o čtvrtém kravínu.
V červnu 1984 ukončila v Hněvkovicích činnost základní škola. Poslední školní rok ji navštěvovalo již pouhých 13 dětí. Hněvkovice byly jen jednou z mnoha vesnic, kde se místní malé školy zavíraly. Po mnoha létech odchází i dlouholetý kantor Jaroslav Nohejl, který za dobu svého působení v Hněvkovicích učil nejprve rodiče a pak i jejich děti.
Samostatná existence obce Hněvkovice se chýlí ke konci. Dochází sice v roce 1985 ještě k zahájení výstavby kanalizace do tzv. odkalovacích rybníků, ale to je již jen labutí písní.
Zdeněk Červenka byl za údajná pochybení při organizování výstavby vodovodu zbaven funkce tajemníka MNV a dosavadní předseda MNV František Němec po jistém úsilí o zachování samostatnosti rezignoval na další boj. Proběhlo tzv.referendum o připojení Hněvkovic k městu Humpolec. Většina obyvatel souhlasila.
1. července 1985 se slučují Hněvkovice s Humpolcem.
Stáváme se místní částí. Městský národní výbor přijímá majetek bývalého MNV Hněvkovice v pořizovací ceně 3. 299. 863 Kčs.